Atrakcje regionu

Jedną z niewątpliwych atrakcji Szczawnicy jest usytuowana w centrum miasta, czteroosobowa kolej krzesełkowa na Palenicę, . Po kilku minutach jazdy komfortową koleją wysiadamy na szczycie Palenicy (722 m n. p. m.), skąd rozpościerają się najpiękniejsze widoki na Pieniny z Trzema Koronami i Sokolicą, a przy dobrej pogodzie widać Tatry.

 
Palenica - to wspaniałe miejsce do spędzenia wolnego czasu na rodzinnych piknikach.
 
Osoby lubiące aktywny wypoczynek mogą również skorzystać z wypożyczalni rowerów i odbyć przejażdżkę specjalnie wyznaczonym szlakiem rowerowym prowadzącym do granicy ze Słowacją.
Palenica stanowi  świetny punkt wypadowy dla wędrówek pieszych i rowerowych. Prowadzą z niej wyznaczone szlaki górskie na najwyższy szczyt Pienin – Wysoką oraz na Sokolicę i Trzy Korony.
Od wiosny do później jesieni przy górnej stacji kolei krzesełkowej na Palenicę funkcjonuje bardzo popularna zjeżdżalnia wózkowa - grawitacyjna, gdzie na specjalnych wózeczka można zjechać wyprofilowaną, pełną zakrętów rynną.
 
 
Zaskalnik – wodospad o wysokości ok. 5 m na Sopotnickim Potoku w Beskidzie Sądeckim (w południowo-zachodniej części Pasma Radziejowej, pomiędzy szczytami Bereśnik (843 m n.p.m.) i Wysoka (759 m n.p.m.), na wysokości ok. 550 m n.p.m. Od centrum Szczawnicy oddalony o ok. 2,8 km.
 
 Wąwóz Homole – wąwóz w Małych Pieninach, w miejscowości Jaworki koło Szczawnicy. Długość wąwozu wynosi 800 m. Tworzą go pionowe ściany (miejscami sięgające nawet 120 m) z białego i czerwonego wapienia. Dnem spływa kaskadami potok Kamionka. Na końcu wąwozu znajduje się skalny "księgozbiór" zwany Kamiennymi Księgami, kryjący podobno zapisane losy ludzkie. Na wapiennych skałach wąwozu Homole rosną rzadkie gatunki roślin wapieniolubnych i liczne okazy światłolubnych jałowców. Od 1963 r. jest rezerwatem przyrody.
 
 
Rezerwat przyrody Biała Woda Rezerwat znajduje się na terenie Małych Pienin. Został utworzony w 1963 r.i ma powierzchnię niemal 28 ha. Na terenie rezerwatu można zobaczyć interesujące skałki, m.in.: Czubatą Skałę, Bazaltową Skałę, Smolegową Skałę, Czerwoną Skałę, Kociubylską Skałę oraz Brysztańskie Skały.
 
Jarmuta - odosobniony kopulasty wierch na południowy - zachód od Szlachtowej. Pod szczytem znajduje się figura Matki Boskiej a niżej jeszcze znajduje się kapliczka. Bardzo atrakcyjna panorama widokowa rozciąga się z Jarmuty m. in. na Tatry, Gorce i Beskid Sądecki.
 
Dworzec Gościnny - ukończony w 1864 roku, zwany również Kursalonem, był wybudowany z drewna modrzewiowego, z mnóstwem ganków, galerii i wieżyczek. Było to miejsce, gdzie kwitło życie towarzyskie, odbywały się koncerty, bale dobroczynne i spotkania towarzyskie połączone z tańcami. W latach 1959-1962 w budynku mieściło się Muzeum Pienińskie. Pożar, który wybuchł w 1962 roku, strawił doszczętnie obiekt. Odbudowany budynek jest utrzymany w stylu dawnego Kursalonu.
 
 
Sokolica - (747m) jeden z najpiękniejszych szczytów w Pieninach opadający w stronę Dunajca 307- metrowej wysokości urwiskiem. Wspaniały punkt widokowy. Na szczycie reliktowe sosny będące najczęściej fotografowanymi drzewami w Polsce.
 
 
Trzy Korony - masyw górski w Pieninach Właściwych najpopularniejszy i najczęściej odwiedzany. Roztacza się z stąd wspaniały, rozległy widok obejmujący Tatry, Gorce, Beskid Sądecki , Magurę Spiską oraz całość Pienin.
 
Przełom Dunajca - jest jednym z najpiękniejszych przełomów rzecznych w Europie.
 
Spływ przełomem Dunajca można rozpocząć w Sromowcach Wyżnych Kątach/ przystań początkowa/ lub w Sromowcach Niżnych u podnóża Trzech Koron/ przystanek na trasie spływu/
 
Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października(codziennie z wyjątkiem święta Bożego Ciała i pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych).
 
Sprzedaż biletów odbywa się na bieżąco i nie wymaga wcześniejszej rezerwacji.
 
Łodzie odpływają po zebraniu się minimalnego stanu to jest 10 osób. W przypadku mniejszej ilości istnieje możliwość wypłynięcia łodzi po opłaceniu podstawowego kosztu.
 
 
Bryjarka (679m n.p.m.) może nie jest tak popularna, jak Trzy Korony i Sokolica, ale to właśnie jej Szczawnica zawdzięcza bardzo wiele w swojej długiej i bogatej historii.
 
Dzięki siedmiu wodom mineralnym, jakie z tej góry wypływają (stąd "Góra wód"), miasto stało się popularnym uzdrowiskiem, w którym leczy się górne drogi oddechowe.
Dominujący nad Szczawnicą szczyt Bryjarki osiągamy z placu Dietla (500 m npm) w ok.40 min.
 
Na szczycie Bryjarki, wznoszącym się na północ od centrum Szczawnicy, znajduje się metalowy krzyż z 1902 r.- na miejscu innego, drewnianego - zrobiony przez tę samą firmę, co słynny krzyż na Giewoncie.
 
 
Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya w Szczawnicy
 
Muzeum Pienieńskie w Szczawnicy zajmuje piętro zabytkowej XIX-wiecznej willi "Pałac". Jest placówką o charakterze etnograficzno-historycznym. W części etnograficznej prezentowane jest życie górali pienińskich w okresie pierwszej połowy XX wieku, w zakresie architektury regionalnej, wyposażenia wnętrz, pasterstwa, rolnictwa, łowiectwa, rybołówstwa, tkactwa.
Uzupełnieniem tej części wystawy jest strój regionalny, sztuka ludowa regionu pienińskiego oraz godła góralskich rodów szczawnickich. Ekspozycja historyczna obejmuje tematy: "Szczawnica częścią Starostwa Czorsztyńskiego", "Józef Szalay twórcą i organizatorem kurortu", "Krakowska Akademia Umiejętności właścicielką Szczawnicy", "Szczawnica własnością Adama Stadnickiego w latach 1909-1948", "Druga wojna światowa na terenie Pienin". Udostępniona jest także "Izba Jana Wiktora", miłośnika i piewcy Pienin, z autentycznymi pamiątkami, pochodzącymi ze szczawnickiego mieszkania pisarza.
 
Plac Dietla
 
Zabudowa placu Dietla jest przykładem XIX-wiecznej polskiej architektury uzdrowiskowej z niewielkim wpływem sztuki zachodniej. U wejścia na plac Dietla znajduje się budynek "Stara Kancelaria" wybudowany w latach 1864 - 65. Miejsce pierwszego domu zdrojowego zajęła w 1864 willa "Pałac" mająca piękną wieżę zegarową w południowej części. Budynek należał po połowie do Józefa Szalaya i jego syna Władysława. W 1880 r. dostał się w ręce Akademii Umiejętności. Do 1939 r. pełnił rolę hotelu, a następnie restauracji "Zdrojowa". Od 1971 r. mieści się w nim siedziba Muzeum Pienińskiego im. J. Szalaya. Szczawnica noclegi w centrum
 
pokoje szczawnica pod wierzba szczawnica
bezpłatna baza noclegów
 


Dane kontaktowe

Pokoje gościnne "Pod Wierzbą"
34-460 Szczawnica
ul. Św. Krzyża 11
małopolskie

Tel.: 18 262-25-72 606 536 476